Aktuality

Šablony 2019

Větší podpora neformálního vždělávání! ČTU bude žádat o dotace v rámci tzv. Šablon.

MŠMT otevřelo v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj, vzdělávání (EU fondy) výzvu: Zvyšování kvality neformálního vzdělávání. Do této výzvy se mohou přihlásit neziskové organizace pracující s dětmi a mládeží.

https://opvvv.msmt.cz/vyzva/item1028959.htm

Celkový objem přidělený této výzvě je 200 milionů.

První termín podání žádostí byl konec dubna, některé organizaci již podaly a již v prvním termínu byla částka vyčerpána.

MŠMT oznamuje: S ohledem na skutečnost, že objem požadovaných finančních prostředků v žádostech předložených v první uzávěrce překročil alokaci výzvy, informuje ŘO žadatele, že je plánováno navýšení alokace výzvy.

Má smysl do toho jít v dalším termínu, a ten je 31.7.
EDIT 15.7. Termín žádosti se posunuje až na 15.10., takže máme čas přidat další aktivity:-)

Agendu má na starosti místonáčelnice pro vzdělávání Lenka Fialková.

Všechny oblasti a kluby, které mají zájem o účast v programu, prosím kontaktujte přímo Lenku na fialkova.lenka@gmail.com, a to do 16.6.2019! Posunutý termín: 30.08.2019!

Táborníci ke koronaviru

Milé tábornice, milí táborníci,
zatím neplánujeme celoplošné pozastavení činnosti, ale chceme vás ujistit, že situaci sledujeme a že budeme za každé okolnosti postupovat v souladu s nařízeními vydanými státními institucemi.

 

V současné době zatím důrazně doporučujeme respektovat hygienické a bezpečnostní zásady vydané státními institucemi, a to při všech tábornických aktivitách od schůzek klubů či osad po víkendové výpravy. Aktivity, které spadají do kategorie zakázaných státem, budou samozřejmě zrušeny či odloženy, ale vše mimo ně necháváme na rozhodnutí zodpovědných pořadatelů nebo zkušených náčelníků klubů a osad, kteří sledují aktuální situaci.

 

Všichni členové ČTU udělají všechno pro to, aby se koronavirus táborníkům obloukem vyhnul nejen přímo, ale i dopadem na naše aktivity.

 

Doporučení pro táborníky:

 

*pečujte o svoji i cizí bezpečnost důsledným dodržováním hygienických pravidel nejen na tábornických akcích a cíleně k tomu veďte děti ve vašich klubech

*mějte přehled o dětech ve vašich klubech a osadách a komunikujte s rodiči dětí, svou zásluhu na udržení normálního chodu oddílů mohou mít i rodiče, třeba tím, že nebudou na pravidelné schůzky posílat kašlající děti ani děti jen s malou teplotou a dodrží zásady preventivní karantény stanovené státem.

*dítě i vedoucího, který by začal vykazovat příznaky infekce, odešlete do domácí péče a zamezte jeho kontaktu s ostatními

*respektujte omezení stanovená státními institucemi a snažte se omezit pobyt v místech s vysokou koncentrací lidí
*nepropadejte panice, řiďte se vlastním rozumem, zkušenostmi i radami z důvěryhodných zdrojů.

 

Věříme, že koronavirus i díky současným opatřením brzy odezní a v létě nám z něj zůstane už jen zvyk dokonalého mytí rukou

 

Držíme palce, přejeme pevné nervy a hlavně zdraví

 

Milan „Náča“ Rychlý

Náčelník ČTU

ČTU slaví 30. narozeniny

V sobotu 27.1.1990 se v Molákově sále Domu železničářů sešli představitelé táborníků ze všech českých krajů a obnovili činnost ČTU po jejím zrušení v roce 1969.
V pondělí 27.1.2020, přesně 30 let poté, jsou táborníci stále činní a pokračují v tradici našich zakladatelů shrnutou v mottu Příroda, přátelé a mnohem víc.

Pro připomínku skeny z kroniky dochované v hloubi ústředního archivu. Budeme moc rádi,když přispějete podrobnostmi těchto zásadních událostí na  https://vyroci.tabornici.eu/?fbclid=IwAR2e4fJbNSA0myiRuFsUCn-7yvclEC4TpI1o0ZB6mvunqJcMcjwqAmaDS7U 

 

 

 

 

 

 

Pozvánka

Podpisy účastníků první oficiální valné hromady

Kronika ČTU

Milí táborníci, s blížícím se pololetím držíme pěstičky všem školákům i jejich fanouškům z řad rodičů😀
Mezi zkouškovým stresem nezapomeňte na naší Českou tábornickou unii. Letos oslavíme 30 let od jejího znovuzrození, novinky a informace tu: https://vyroci.tabornici.eu/
Součástí oslav bude vydání kroniky mapující těch 30 let naší činnosti, podrobnosti k pročtení na webu výročí!
Stránky kroniky plníme do 15.2.2020, tak neváhejte, čtěte a pište!😃

Zimní běh Litní

Zimní běh Litní a zámeckým parkem je veřejný běžecký závod  pořádaný tábornickým klubem Záskalák Liteň, který se koná každoročně třetí lednovou sobotu v Litni v okrese Beroun.  18. ledna 2020 poběžíme kolem zámeckého parku již po osmé! Těšíme se na všechny závodníky!

více informací tu: https://www.facebook.com/events/550680125491673/

PF 2020

Do nového roku 2020 přejeme vše dobré, modrou oblohu, zelený les, oranžový oheň a spoustu radostných zážitků s dobrými kamarády.

A v letošním 30. narozeninovém roce ať České tábornické unii dál vydrží  příroda, přátelé a mnohem víc 🙂

Do trampského nebe odešel kamarád Miroslav „Kocour“ Mikeš

Do trampského nebe odešel ve věku 70 let jedinečný Miroslav Mikeš, mezi kamarády zvaný Kocour. Jeho skromnost, pokora a hluboké znalosti byly vždy inspirativní. Kdo jste jej měli rádi, vzpomeňte.
Poslední rozloučení s Miroslavem Mikešem bude v pátek 27.9.2019 v 11:00 v obřadní síni v Kolíně – Zálabí.

ODEŠEL KAMARÁD 

… Povstaňte, kamarádi, přestaňte jásat a hrát, odešel nám již navždy náš drahý kamarád….

V roce 1932 složili tuhle vzpomínku na kamaráda Osadníci. V takové chvíli se život každého jakoby zastaví v tichém uvědomění ztráty blízkého člověka. Mnohonásobně to platí i pro každý spolek, partu, osadu. Tak je tomu bohužel v současnosti v České tábornické unii.

ODEŠEL KAMARÁD MIREK MIKEŠ – KOCOUR. 

Byl tím, kdo převzal post náčelníka po nestorech – zakladatelích ČTU, Honzovi Hochmanovi a Vaškovi Vlčkovi a vedl Českou tábornickou unii do nové éry českých dětských a mládežnických organizací. Výchově dětí v přírodě se věnoval již před rokem 1989 a zkušenosti zúročil v prostředí kolínské party kamarádů, která jako Labsko – Sázavská oblast patří k pilířům ČTU. Právě ta jej nominovala na náčelníka s vědomím, že má ČTU co dát. Měl totiž vždy názor a hájil jej, ačkoliv se mnohdy zdál být proti proudu. Plně zařadil ČTU do České rady dětí a mládeže. 

Dokázal vždy prožít všechny naše akce s plným nasazením, radostí s výsledku, ba i s kritickým zhodnocením. Miloval Portu, které do doby, než ho život skřípnul, obětavě sloužil. Se svou kolínskou partou obstaral servis na setkání trampů ke kulatým výročím trampingu na Slunečné pasece v letech 1998 a 2008. V roce 1999 velmi přispěl ke zdaru Mistrovství světa v rýžování zlata na Kocábě v režii ČTU.

Byl chlap s velkým CH a uměl to dát o sobě vědět mnohdy i hlasitým láteřením. Vzápětí se ale rozsvítil do kulata, uvařil kafíčko či něco navíc, co zrovna s láskou ukuchtil. Za tou maskou byl totiž vlídný a pohodový člověk, který uměl pohladit. Byl to velký gentleman.

Díky Kocoure. Nezapomeneme.

Kamarádi z České tábornické unie

Šablony 2019 – jak postupujeme

Ústředí děkuje všem klubům a oblastem, které se ozvaly ohledně zájmu o  vzdělávání prostřednictvím šablon.

Situace se má nyní tak, že MŠMT posunulo termín podání žádosti z 31. července na 15. října. Máme tedy trochu více času vše promyslet a správně spočítat.

Co už jsme pro podání žádosti udělali:

1) založili jsme účet  na portálu MSMT a zaregistrovali naši žádost.

2) Místonáčelnice ČTU Lenka Fialková si zřídila elektronický podpis, který budeme  pro žádost potřebovat

3) Lenka rovněž byla na školení k podání žádosti. Dále studujeme všechny příslušné dokumenty a příručky a konzultujeme s organizacemi, které již žádost podaly.

4) Pravidelně se scházíme, postupně žádost vyplňujeme a zjišťujeme, co všechno budeme ještě potřebovat od vás ohledně zájmu o příslušné šablony.

5) založili jsme nový mail na google – tabornici.ustredi@gmail.com. Ten bude používán na komunikaci ohledně šablon a newsletteru. Pokud chcete ještě doplňovat tabulku ohledně šablon, tak byla přesunuta sem na disk, nový link je zde

https://drive.google.com/file/d/1qgKjz4KvN5zSK6O1CJC6sJqZeze9A2dA/view?usp=sharing

6) 14.9. 2019 se koná NR. Na ní bychom žádost šablon představili a řekli si, co je ještě potřeba zjistit/udělat.  NR se koná v rámci  Setkání v lesích, které pořádá jihočeská oblast. (na základně Rachačka). Ideální by bylo, pokud by se na setkání mohli dostavit nejenom členové NR, ale všichni, kdo jsou za oblasti/kluby zaangažovaní v šablonách, abychom vše mohli probrat osobně.

Krásné léto

Lenka Fialková

místonáčelnice ČTU

Aktuální akce

Nejvyšší rada zasedá první prosincovou  sobotu 7.12.2019 od 10:00 na ústředí ČTU v Praze.

Aktuality na facebooku ČTU a ADAM.cz

Archa 4/2019 k pročtení zde

 

 


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function wp_pagenavi() in /DISK2/www/0677/tabornici.cz/www/wp-content/themes/ctuocs/index.php:45 Stack trace: #0 /DISK2/www/0677/tabornici.cz/www/wp-includes/template-loader.php(77): include() #1 /DISK2/www/0677/tabornici.cz/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/DISK2/www/0677...') #2 /DISK2/www/0677/tabornici.cz/www/index.php(17): require('/DISK2/www/0677...') #3 {main} thrown in /DISK2/www/0677/tabornici.cz/www/wp-content/themes/ctuocs/index.php on line 45